Här är du: Skip Navigation LinksValresultat - Stiftsfullmäktige

Slutgiltigt resultat för val till stiftsfullmäktige 2017: Göteborgs stift

Andel röster i procent

2017
2013
6,82%

11,97%

6,53%

9,14%

Vänstern i Svenska Kyrkan (ViSK)
4,84%

Röstfördelning

20172013 (Se val 2013)
Nomineringsgrupp%AntalMandat%AntalMandat
Arbetarepartiet - Socialdemokraterna (s) 24,23302742022,081950619
Borgerligt alternativ (BorgA) 6,82851758,5675596
Centerpartiet (c) 11,9714959109,7486057
Fria liberaler i Svenska kyrkan FiSK (FiSK) 3,60449933,5131033
FRIMODIG KYRKA (FK) 6,53815959,3382447
Kristdemokrater i Svenska kyrkan (kr) 2,36294723,7132793
Miljöpartister i Svenska kyrkan (MPSK) 2,12265223,6532283
Partipolitiskt obundna i Svenska kyrkan (posk) 15,92198861314,131248513
Sverigedemokraterna (SD) 9,141142275,9652645
Vänstern i Svenska Kyrkan (ViSK) 4,84604443,1127452
ÖPPEN KYRKA -- en kyrka för alla (ÖKA) 12,46155681016,201430913

Röstredovisning

Valdeltagande:
2017: 18,53%
2013: 12,44%
Förändring valdeltagande: 6,09 procentenheter
Antal valdistrikt vars röster redovisats: 252 av 252
Antal röstberättigade: 685 090
Avgivna röster: 126 936
Giltiga röster: 124 927
Ogiltiga röster: 2 009

Rapporter - valresultat

Fler rapporter

Vi använder cookies för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder cookies.