Här är du: Skip Navigation LinksValresultat - Kyrkomöte

Slutgiltigt resultat för val till kyrkomöte 2017

Andel röster i procent

2017
2013
8,80%

13,69%

Fria liberaler i Svenska kyrkan FiSK (FiSK)
2,94%

3,97%

0,17%

Kyrklig samverkan i Visby stift (KysV)
0,12%

9,27%

Trygghetspartiet i Svenska kyrkan (TP)
0,04%

Vägen (Vägen)
0,08%

Vänstern i Svenska Kyrkan (ViSK)
3,75%

Röstfördelning

20172013 (Se val 2013)
Nomineringsgrupp%AntalMandat*%AntalMandat
Arbetarepartiet - Socialdemokraterna (s) 30,342937957629,3719958873
Borgerligt alternativ (BorgA) 8,80852162212,578538631
Centerpartiet (c) 13,691325943411,908084130
Fria liberaler i Svenska kyrkan FiSK (FiSK) 2,942851973,29223508
FRIMODIG KYRKA (FK) 3,9738440104,763231312
Gröna Kristna (Gk) 0,1715980   
Kristdemokrater i Svenska kyrkan (kr) 2,972873074,763231912
Kyrklig samverkan i Visby stift (KysV) 0,12120200,1812391
Miljöpartister i Svenska kyrkan (MPSK) 2,382308864,693188012
Partipolitiskt obundna i Svenska kyrkan (posk) 17,061651714315,2610366538
Sverigedemokraterna (SD) 9,2789819245,974057115
Trygghetspartiet i Svenska kyrkan (TP) 0,0437700,2215050
Vägen (Vägen) 0,087620   
Vänstern i Svenska Kyrkan (ViSK) 3,753636592,36160576
ÖPPEN KYRKA -- en kyrka för alla (ÖKA) 4,4242777114,633147911
Läs mer

Röstredovisning

Valdeltagande:
2017: 19,08%
2013: 12,76%
Förändring valdeltagande: 6,32 procentenheter
Antal valdistrikt vars röster redovisats: 2153 av 2153
Antal röstberättigade: 5 160 334
Avgivna röster: 984 680
Giltiga röster: 968 453
Ogiltiga röster: 16 227

Rapporter - valresultat

Fler rapporter
Vi använder cookies för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder cookies.