Här är du: Skip Navigation LinksValresultat - Stiftsfullmäktige

Slutgiltigt resultat för val till stiftsfullmäktige 2017: Lunds stift

Andel röster i procent

2017
2013
11,67%

12,65%

4,79%

Församlingsgemenskap i Lunds stift (FgiLS)
0,06%

14,74%

Trygghetspartiet i Svenska kyrkan (TP)
0,34%

Vänstern i Svenska Kyrkan (ViSK)
4,32%

Röstfördelning

20172013 (Se val 2013)
Nomineringsgrupp%AntalMandat%AntalMandat
Arbetarepartiet - Socialdemokraterna (s) 25,83315131726,892537918
Borgerligt alternativ (BorgA) 11,6714236815,451458110
Centerpartiet (c) 12,6515428811,42107837
Fria liberaler i Svenska kyrkan FiSK (FiSK) 1,62197812,4923532
FRIMODIG KYRKA (FK) 4,79583935,4851694
Församlingsgemenskap i Lunds stift (FgiLS) 0,06740   
Kristdemokrater i Svenska kyrkan (kr) 2,58314423,6634552
Miljöpartister i Svenska kyrkan (MPSK) 2,10256614,7244533
Partipolitiskt obundna i Svenska kyrkan (posk) 14,1617281912,16114788
Sverigedemokraterna (SD) 14,74179821010,65100507
Trygghetspartiet i Svenska kyrkan (TP) 0,3441501,5214311
Vänstern i Svenska Kyrkan (ViSK) 4,3252733   
ÖPPEN KYRKA -- en kyrka för alla (ÖKA) 5,15627935,0447583

Röstredovisning

Valdeltagande:
2017: 16,77%
2013: 12,38%
Förändring valdeltagande: 4,39 procentenheter
Antal valdistrikt vars röster redovisats: 241 av 241
Antal röstberättigade: 741 828
Avgivna röster: 124 406
Giltiga röster: 122 008
Ogiltiga röster: 2 398

Rapporter - valresultat

Fler rapporter

Vi använder cookies för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder cookies.