Här är du: Skip Navigation LinksValresultat - Stiftsfullmäktige

Slutgiltigt resultat för val till stiftsfullmäktige 2017: Västerås stift

Andel röster i procent

2017
2013
5,64%

18,40%

2,09%

8,12%

Vänstern i Svenska Kyrkan (ViSK)
3,90%

Röstfördelning

20172013 (Se val 2013)
Nomineringsgrupp%AntalMandat%AntalMandat
Arbetarepartiet - Socialdemokraterna (s) 34,05217022734,171506727
Borgerligt alternativ (BorgA) 5,64359347,4532846
Centerpartiet (c) 18,40117311518,29806415
Fria liberaler i Svenska kyrkan FiSK (FiSK) 2,06131423,1013652
FRIMODIG KYRKA (FK) 2,09133324,0918043
Kristdemokrater i Svenska kyrkan (kr) 2,32147923,0113272
Miljöpartister i Svenska kyrkan (MPSK) 1,58100513,2714433
Partipolitiskt obundna i Svenska kyrkan (posk) 18,59118481419,44856915
Sverigedemokraterna (SD) 8,12517664,4819763
Vänstern i Svenska Kyrkan (ViSK) 3,90248832,7011912
ÖPPEN KYRKA -- en kyrka för alla (ÖKA) 3,2520733   

Röstredovisning

Valdeltagande:
2017: 19,30%
2013: 12,52%
Förändring valdeltagande: 6,78 procentenheter
Antal valdistrikt vars röster redovisats: 145 av 145
Antal röstberättigade: 334 877
Avgivna röster: 64 625
Giltiga röster: 63 742
Ogiltiga röster: 883

Rapporter - valresultat

Fler rapporter

Vi använder cookies för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder cookies.