Här är du: Skip Navigation LinksValresultat - Stiftsfullmäktige

Slutgiltigt resultat för val till stiftsfullmäktige 2017: Uppsala stift

Andel röster i procent

2017
2013
7,30%

15,19%

3,34%

8,66%

Vänstern i Svenska Kyrkan (ViSK)
3,80%

Röstfördelning

20172013 (Se val 2013)
Nomineringsgrupp%AntalMandat%AntalMandat
Arbetarepartiet - Socialdemokraterna (s) 30,87252382030,521712520
Borgerligt alternativ (BorgA) 7,305969510,7460287
Centerpartiet (c) 15,19124131013,73770510
Fria liberaler i Svenska kyrkan FiSK (FiSK) 3,44281223,2518222
FRIMODIG KYRKA (FK) 3,34273223,5619982
Kristdemokrater i Svenska kyrkan (kr) 2,38194523,7821233
Miljöpartister i Svenska kyrkan (MPSK) 2,73223325,1829043
Partipolitiskt obundna i Svenska kyrkan (posk) 17,45142661316,11903911
Sverigedemokraterna (SD) 8,66707665,9933604
Vänstern i Svenska Kyrkan (ViSK) 3,80310422,2512642
ÖPPEN KYRKA -- en kyrka för alla (ÖKA) 4,84395734,8727353

Röstredovisning

Valdeltagande:
2017: 19,42%
2013: 12,77%
Förändring valdeltagande: 6,65 procentenheter
Antal valdistrikt vars röster redovisats: 189 av 189
Antal röstberättigade: 427 067
Avgivna röster: 82 916
Giltiga röster: 81 745
Ogiltiga röster: 1 171

Rapporter - valresultat

Fler rapporter

Vi använder cookies för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder cookies.