Här är du: Skip Navigation LinksValresultat - Stiftsfullmäktige

Slutgiltigt resultat för val till stiftsfullmäktige 2017: Linköpings stift

Andel röster i procent

2017
2013
8,11%

14,16%

3,41%

Kyrkor på landsbygd i Linköpings stift (KLL)
0,56%

8,73%

Vänstern i Svenska Kyrkan (ViSK)
3,48%

Röstfördelning

20172013 (Se val 2013)
Nomineringsgrupp%AntalMandat%AntalMandat
Arbetarepartiet - Socialdemokraterna (s) 25,74137691725,93971817
Borgerligt alternativ (BorgA) 8,114340511,3942697
Centerpartiet (c) 14,167576913,2549659
Fria liberaler i Svenska kyrkan FiSK (FiSK) 3,03162023,1211712
FRIMODIG KYRKA (FK) 3,41182523,1411782
Kristdemokrater i Svenska kyrkan (kr) 3,78202436,2923594
Kyrkor på landsbygd i Linköpings stift (KLL) 0,5630001,254691
Miljöpartister i Svenska kyrkan (MPSK) 2,22118513,9914963
Partipolitiskt obundna i Svenska kyrkan (posk) 26,78143291825,93971817
Sverigedemokraterna (SD) 8,73466964,9118403
Vänstern i Svenska Kyrkan (ViSK) 3,4818612   

Röstredovisning

Valdeltagande:
2017: 17,38%
2013: 11,54%
Förändring valdeltagande: 5,84 procentenheter
Antal valdistrikt vars röster redovisats: 137 av 137
Antal röstberättigade: 312 943
Avgivna röster: 54 376
Giltiga röster: 53 498
Ogiltiga röster: 878

Rapporter - valresultat

Fler rapporter

Vi använder cookies för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder cookies.