Här är du: Skip Navigation LinksValresultat - Stiftsfullmäktige

Slutgiltigt resultat för val till stiftsfullmäktige 2017: Stockholms stift

Andel röster i procent

2017
2013
14,42%

8,93%

1,86%

0,90%

8,29%

Vänstern i Svenska Kyrkan (ViSK)
6,85%

Röstfördelning

20172013 (Se val 2013)
Nomineringsgrupp%AntalMandat%AntalMandat
Arbetarepartiet - Socialdemokraterna (s) 28,83565492726,563125926
Borgerligt alternativ (BorgA) 14,42282851221,962583723
Centerpartiet (c) 8,931752383,7644253
Fria liberaler i Svenska kyrkan FiSK (FiSK) 5,351049554,7555894
FRIMODIG KYRKA (FK) 1,86365121,9823302
Gröna Kristna (Gk) 0,9017631   
Kristdemokrater i Svenska kyrkan (kr) 2,79548024,7555934
Miljöpartister i Svenska kyrkan (MPSK) 2,96581227,8191936
Partipolitiskt obundna i Svenska kyrkan (posk) 16,15316791712,361454111
Sverigedemokraterna (SD) 8,291626075,2061244
Vänstern i Svenska Kyrkan (ViSK) 6,851342766,9481666
ÖPPEN KYRKA -- en kyrka för alla (ÖKA) 2,65520222,4028192

Röstredovisning

Valdeltagande:
2017: 22,87%
2013: 13,32%
Förändring valdeltagande: 9,55 procentenheter
Antal valdistrikt vars röster redovisats: 244 av 244
Antal röstberättigade: 866 163
Avgivna röster: 198 071
Giltiga röster: 196 126
Ogiltiga röster: 1 945

Rapporter - valresultat

Fler rapporter

Vi använder cookies för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder cookies.