Här är du: Skip Navigation LinksValresultat - Kyrkofullmäktige

Slutgiltigt resultat för val till kyrkofullmäktige 2017: Alingsås pastorat

Andel röster i procent

2017
2013
16,46%

3,13%

Glädjelistan i Alingsås pastorat (GLAPKS)
5,11%

Kyrkan i Hemsjö i Alingsås pastorat (KHAP)
8,28%

7,42%

Röstfördelning

20172013 (Se val 2013)
Nomineringsgrupp%AntalMandat%AntalMandat
Arbetarepartiet - Socialdemokraterna (s) 30,7212091024,596489
Borgerligt alternativ (BorgA) 16,46648611,993164
FRIMODIG KYRKA (FK) 3,131231   
Glädjelistan i Alingsås pastorat (GLAPKS) 5,1120127,892083
Kyrkan i Hemsjö i Alingsås pastorat (KHAP) 8,28326314,613855
Partipolitiskt obundna i Svenska kyrkan (posk) 28,8911371031,8483911
Sverigedemokraterna (SD) 7,422923   

Röstredovisning

Valdeltagande:
2017: 21,94%
2013: 14,23%
Förändring valdeltagande: 7,71 procentenheter
Antal valdistrikt vars röster redovisats: 6 av 6
Antal röstberättigade: 18 247
Avgivna röster: 4 004
Giltiga röster: 3 936
Ogiltiga röster: 68

Fler rapporter
Vi använder cookies för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder cookies.