Här är du: Skip Navigation LinksValresultat - Kyrkofullmäktige

Slutgiltigt resultat för val till kyrkofullmäktige 2017: Linköpings domkyrkopastorat

Röstfördelning

20172013 (Se val 2013)
Nomineringsgrupp%AntalMandat%AntalMandat
Arbetarepartiet - Socialdemokraterna (s) 29,6028121128,69177910
Borgerligt alternativ (BorgA) 9,28882312,397684
Centerpartiet (c) 8,3979734,162582
Fria liberaler i Svenska kyrkan FiSK (FiSK) 6,3760524,152571
FRIMODIG KYRKA (FK) 3,563381   
Kristdemokrater i Svenska kyrkan (kr) 3,6334515,473392
Partipolitiskt obundna i Svenska kyrkan (posk) 32,7131081245,15279916
Sverigedemokraterna (SD) 6,466142   

Röstredovisning

Valdeltagande:
2017: 19,10%
2013: 12,21%
Förändring valdeltagande: 6,89 procentenheter
Antal valdistrikt vars röster redovisats: 13 av 13
Antal röstberättigade: 50 951
Avgivna röster: 9 730
Giltiga röster: 9 501
Ogiltiga röster: 229

Fler rapporter
Vi använder cookies för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder cookies.