Här är du: Skip Navigation LinksValresultat - Kyrkofullmäktige

Slutgiltigt resultat för val till kyrkofullmäktige 2017: Hässelby församling

Andel röster i procent

2017
2013
15,03%

10,27%

5,52%

12,51%

Röstfördelning

20172013 (Se val 2013)
Nomineringsgrupp%AntalMandat%AntalMandat
Arbetarepartiet - Socialdemokraterna (s) 36,00932943,8672114
Borgerligt alternativ (BorgA) 15,03389420,383356
Centerpartiet (c) 10,2726633,65601
Fria liberaler i Svenska kyrkan FiSK (FiSK) 8,85229210,341703
FRIMODIG KYRKA (FK) 5,5214316,811122
Kristdemokrater i Svenska kyrkan (kr) 7,03182214,962465
Miljöpartister i Svenska kyrkan (MPSK) 4,791241   
Sverigedemokraterna (SD) 12,513243   

Röstredovisning

Valdeltagande:
2017: 19,03%
2013: 11,13%
Förändring valdeltagande: 7,90 procentenheter
Antal valdistrikt vars röster redovisats: 2 av 2
Antal röstberättigade: 14 045
Avgivna röster: 2 672
Giltiga röster: 2 589
Ogiltiga röster: 83

Fler rapporter
Vi använder cookies för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder cookies.