Här är du: Skip Navigation LinksValresultat - Kyrkomöte

Preliminärt resultat för val till kyrkomöte 2017

Andel röster i procent

2017
2013
8,83%

13,90%

Fria liberaler i Svenska kyrkan FiSK (FiSK)
2,92%

3,94%

0,16%

Kyrklig samverkan i Visby stift (KysV)
0,12%

9,22%

Trygghetspartiet i Svenska kyrkan (TP)
0,04%

Vägen (Vägen)
0,08%

Vänstern i Svenska Kyrkan (ViSK)
3,58%

Röstfördelning

20172013 (Se val 2013)
Nomineringsgrupp%AntalMandat*%AntalMandat
Arbetarepartiet - Socialdemokraterna (s) 30,452817557629,3719958873
Borgerligt alternativ (BorgA) 8,83817272212,578538631
Centerpartiet (c) 13,901286453511,908084130
Fria liberaler i Svenska kyrkan FiSK (FiSK) 2,922702873,29223508
FRIMODIG KYRKA (FK) 3,9436455104,763231312
Gröna Kristna (Gk) 0,1614870   
Kristdemokrater i Svenska kyrkan (kr) 2,982761774,763231912
Kyrklig samverkan i Visby stift (KysV) 0,12115200,1812391
Miljöpartister i Svenska kyrkan (MPSK) 2,332157864,693188012
Partipolitiskt obundna i Svenska kyrkan (posk) 17,101582174315,2610366538
Sverigedemokraterna (SD) 9,2285351235,974057115
Trygghetspartiet i Svenska kyrkan (TP) 0,0436300,2215050
Vägen (Vägen) 0,087550   
Vänstern i Svenska Kyrkan (ViSK) 3,583309992,36160576
ÖPPEN KYRKA -- en kyrka för alla (ÖKA) 4,3440132114,633147911
Läs mer

Röstredovisning

Valdeltagande:
2017: 18,25%
2013: 12,76%
Förändring valdeltagande: 5,49%
Antal valdistrikt vars röster redovisats: 2153 av 2153
Antal röstberättigade: 5 160 309
Avgivna röster: 941 531
Giltiga röster: 925 361
Ogiltiga röster: 16 170

Rapporter - valresultat

Fler rapporter
Vi använder cookies för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder cookies.