Här är du: Skip Navigation LinksValresultat - Kyrkomöte

Slutgiltigt resultat för val till kyrkomöte 2013

Röstfördelning

20132009 (Se val 2009)
Nomineringsgrupp%AntalMandat*%AntalMandat
Arbetarepartiet - Socialdemokraterna 29,371995887328,3218623471
Borgerligt alternativ 12,57853863116,1810638341
Centerpartiet 11,90808413013,789062034
Fria liberaler i Svenska kyrkan FiSK 3,292235085,263458013
FRIMODIG KYRKA 4,7632313125,083342513
Kristdemokrater i Svenska kyrkan 4,7632319126,994599118
Kyrklig samverkan i Visby stift 0,18123910,1710901
Miljöpartister i Svenska kyrkan 4,6931880123,16207648
Partipolitiskt obundna i Svenska kyrkan 15,261036653813,168656733
Skanör Falsterbo Kyrkans Väl 0,0533100,084990
SPI Seniorpartiet 0,22150500,4428721
Sverigedemokraterna 5,9740571152,86188157
Vänstern i Svenska Kyrkan 2,361605761,2582183
ÖPPEN KYRKA -- en kyrka för alla 4,6331479113,28215688
Läs mer

Röstredovisning

Valdeltagande:
2013: 12,8%
2009: 11,9%
Förändring valdeltagande: 0,9%
Antal valdistrikt vars röster redovisats: 2247 av 2247
Antal röstberättigade: 5 453 234
Avgivna röster: 695 834
Giltiga röster: 679 524
Ogiltiga röster: 16 310

Rapporter - valresultat

Fler rapporter