Här är du: Skip Navigation LinksValresultat - Stiftsfullmäktige

Preliminärt resultat för val till stiftsfullmäktige 2013: Stockholms stift

Röstfördelning

20132009 (Se val 2009)
Nomineringsgrupp%AntalMandat%AntalMandat
Arbetarepartiet - Socialdemokraterna 26,55310962622,772419621
Borgerligt alternativ 21,88256222327,622934827
Centerpartiet 3,85450533,6738953
Fria liberaler i Svenska kyrkan FiSK 4,74555148,8594088
FRIMODIG KYRKA 1,98231922,3424892
Gröna Kristna i Stockholms stift 0,8498100,525510
Kristdemokrater i Svenska kyrkan 4,76557548,7793148
Kyrkans Bästa i Stockholms stift 0,7081901,2613351
Miljöpartister i Svenska kyrkan 7,91926164,6949854
Partipolitiskt obundna i Svenska kyrkan 12,29143971110,981167110
Sverigedemokraterna 5,18606842,5727322
Vänstern i Svenska Kyrkan 6,95813663,6238423
ÖPPEN KYRKA -- en kyrka för alla 2,38279022,2323662

Röstredovisning

Valdeltagande:
2013: 13,3%
2009: 11,9%
Förändring valdeltagande: 1,4%
Antal valdistrikt vars röster redovisats: 249 av 249
Antal röstberättigade: 896 194
Avgivna röster: 119 072
Giltiga röster: 117 120
Ogiltiga röster: 1 952

Rapporter - valresultat

Fler rapporter