Här är du: Skip Navigation LinksValresultat - Kyrkomöte

Preliminärt resultat för val till kyrkomöte 2013

Röstfördelning

20132009 (Se val 2009)
Nomineringsgrupp%AntalMandat*%AntalMandat
Arbetarepartiet - Socialdemokraterna 29,401987617328,3218623471
Borgerligt alternativ 12,57850073116,1810638341
Centerpartiet 11,89804123013,789062034
Fria liberaler i Svenska kyrkan FiSK 3,292221485,263458013
FRIMODIG KYRKA 4,7532115125,083342513
Kristdemokrater i Svenska kyrkan 4,7632184126,994599118
Kyrklig samverkan i Visby stift 0,18122810,1710901
Miljöpartister i Svenska kyrkan 4,6931689123,16207648
Partipolitiskt obundna i Svenska kyrkan 15,261032103813,168656733
Skanör Falsterbo Kyrkans Väl 0,0531700,084990
SPI Seniorpartiet 0,22149700,4428721
Sverigedemokraterna 5,9640288152,86188157
Vänstern i Svenska Kyrkan 2,351592061,2582183
ÖPPEN KYRKA -- en kyrka för alla 4,6331316113,28215688
Läs mer

Röstredovisning

Valdeltagande:
2013: 12,7%
2009: 11,9%
Förändring valdeltagande: 0,8%
Antal valdistrikt vars röster redovisats: 2247 av 2247
Antal röstberättigade: 5 453 158
Avgivna röster: 692 398
Giltiga röster: 676 158
Ogiltiga röster: 16 240

Rapporter - valresultat

Fler rapporter