Här är du: Skip Navigation LinksValresultat - Stiftsfullmäktige

Slutgiltigt resultat för val till stiftsfullmäktige 2009: Stockholms stift

Andel röster i procent

2009
2005
Gröna Kristna i Stockholms stift
0,52%

Kyrkans Bästa i Stockholms stift
1,26%

Närvarande kyrka i Stockholms stift-Läsnäoleva kirkko Tukholman hiippakunnassa
0,12%

Röstfördelning

20092005 (Se val 2005)
Nomineringsgrupp%AntalMandat%AntalMandat
Arbetarepartiet - Socialdemokraterna 22,77241962125,892742224
Centerpartiet 3,67389533,5737853
Folkpartister i Svenska kyrkan 8,859408810,30109119
FRIMODIG KYRKA 2,3424892   
Gröna Kristna i Stockholms stift 0,525510   
Kristdemokrater i Svenska kyrkan 8,77931488,8793998
Kyrkans Bästa i Stockholms stift 1,2613351   
Miljöpartister i Svenska kyrkan 4,69498542,3725052
Moderata Samlingspartiet 27,62293482732,103399330
Närvarande kyrka i Stockholms stift-Läsnäoleva kirkko Tukholman hiippakunnassa 0,121260   
Partipolitiskt obundna i Svenska kyrkan 10,98116711012,001271311
Sverigedemokraterna 2,57273221,8319362
Vänstern i Svenska Kyrkan 3,62384232,7128682
ÖPPEN KYRKA -- en kyrka för alla 2,2323662   

Röstredovisning

Valdeltagande:
2009: 11,9%
2005: 11,8%
Förändring valdeltagande: 0,1%
Antal valdistrikt vars röster redovisats: 251 av 251
Antal röstberättigade: 905 652
Avgivna röster: 107 804
Giltiga röster: 106 258
Ogiltiga röster: 1 546

Rapporter - valresultat (OBS! För att kunna öppna rapporter krävs någon av följande webbläsare: Firefox, Microsoft Edge)

  Fler rapporter