Här är du: Skip Navigation LinksValresultat - Kyrkofullmäktige

Preliminärt resultat för val till kyrkofullmäktige 2021: Hägerstens församling

Andel röster i procent

2021
2017
6,76%

7,09%

1,51%

4,88%

Röstfördelning

20212017 (Se val 2017)
Nomineringsgrupp%AntalMandat%AntalMandat
Arbetarepartiet - Socialdemokraterna (s) 32,7726471238,45345513
Borgerligt alternativ (BorgA) 6,7654627,536773
Centerpartiet (c) 7,0957337,526763
FRIMODIG KYRKA (FK) 1,5112202,242011
Partipolitiskt obundna i Svenska kyrkan (POSK) 15,361241514,7113225
Sverigedemokraterna (SD) 4,8839425,244712
Vänstern i Svenska Kyrkan (ViSK) 31,6225541120,1218087

Röstredovisning

Valdeltagande:
2021: 24,28%
2017: 26,71%
Förändring valdeltagande: -2,43 procentenheter
Antal valdistrikt vars röster redovisats: 9 av 9
Antal röstberättigade: 34 011
Avgivna röster: 8 258
Giltiga röster: 8 077
Ogiltiga röster: 181

Rapporter - valresultat


Vi använder cookies för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder cookies.