Här är du: Skip Navigation LinksValresultat - Kyrkofullmäktige

Slutgiltigt resultat för val till kyrkofullmäktige 2017: Hägerstens församling

Andel röster i procent

2017
2013
7,53%

7,52%

2,24%

5,24%

Vänstern i Svenska Kyrkan (ViSK)
20,12%

Röstfördelning

20172013 (Se val 2013)
Nomineringsgrupp%AntalMandat%AntalMandat
Arbetarepartiet - Socialdemokraterna (s) 38,4534551330,21164711
Borgerligt alternativ (BorgA) 7,53677310,205564
Centerpartiet (c) 7,5267632,841551
Fria liberaler i Svenska kyrkan FiSK (FiSK) 4,1737514,222301
FRIMODIG KYRKA (FK) 2,2420112,481351
Partipolitiskt obundna i Svenska kyrkan (posk) 14,7113225   
Sverigedemokraterna (SD) 5,2447124,242311
Vänstern i Svenska Kyrkan (ViSK) 20,121808720,6811277

Röstredovisning

Valdeltagande:
2017: 26,71%
2013: 15,75%
Förändring valdeltagande: 10,96 procentenheter
Antal valdistrikt vars röster redovisats: 9 av 9
Antal röstberättigade: 34 339
Avgivna röster: 9 172
Giltiga röster: 8 985
Ogiltiga röster: 187

Fler rapporter
Vi använder cookies för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder cookies.