Här är du: Skip Navigation LinksValresultat - Kyrkofullmäktige

Slutgiltigt resultat för val till kyrkofullmäktige 2017: Katarina församling

Andel röster i procent

2017
2013
10,84%

9,86%

2,07%

Levande kyrka i Katarina församling (LEK)
6,33%

7,15%

Vänstern i Svenska Kyrkan (ViSK)
19,22%

Röstfördelning

20172013 (Se val 2013)
Nomineringsgrupp%AntalMandat%AntalMandat
Arbetarepartiet - Socialdemokraterna (s) 44,5324121335,22108810
Borgerligt alternativ (BorgA) 10,84587316,645145
Centerpartiet (c) 9,8653434,011241
FRIMODIG KYRKA (FK) 2,071120   
Levande kyrka i Katarina församling (LEK) 6,33343214,214394
Sverigedemokraterna (SD) 7,153872   
Vänstern i Svenska Kyrkan (ViSK) 19,221041626,008038

Röstredovisning

Valdeltagande:
2017: 31,67%
2013: 17,33%
Förändring valdeltagande: 14,34 procentenheter
Antal valdistrikt vars röster redovisats: 5 av 5
Antal röstberättigade: 17 634
Avgivna röster: 5 584
Giltiga röster: 5 416
Ogiltiga röster: 168

Fler rapporter
Vi använder cookies för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder cookies.