Här är du: Skip Navigation LinksValresultat - Kyrkofullmäktige

Slutgiltigt resultat för val till kyrkofullmäktige 2017: Botkyrka församling

Röstfördelning

20172013 (Se val 2013)
Nomineringsgrupp%AntalMandat%AntalMandat
Arbetarepartiet - Socialdemokraterna (s) 40,9916141446,52119616
Borgerligt alternativ (BorgA) 12,87507416,144156
FRIMODIG KYRKA (FK) 2,34921   
Kristdemokrater i Svenska kyrkan (kr) 5,00197210,742764
Partipolitiskt obundna i Svenska kyrkan (posk) 21,58850813,193394
Sverigedemokraterna (SD) 11,554554   
Tullingepartiet i Botkyrka församling (TBf) 5,6622327,741993

Röstredovisning

Valdeltagande:
2017: 18,17%
2013: 10,84%
Förändring valdeltagande: 7,33 procentenheter
Antal valdistrikt vars röster redovisats: 8 av 8
Antal röstberättigade: 22 339
Avgivna röster: 4 060
Giltiga röster: 3 938
Ogiltiga röster: 122

Fler rapporter
Vi använder cookies för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder cookies.