Här är du: Skip Navigation LinksValresultat - Kyrkofullmäktige

Slutgiltigt resultat för val till kyrkofullmäktige 2017: Oscars församling

Andel röster i procent

2017
2013
41,75%

7,48%

2,40%

10,49%

Röstfördelning

20172013 (Se val 2013)
Nomineringsgrupp%AntalMandat%AntalMandat
Arbetarepartiet - Socialdemokraterna (s) 17,82972618,195947
Borgerligt alternativ (BorgA) 41,7522771451,64168618
Centerpartiet (c) 7,4840832,70881
Fria liberaler i Svenska kyrkan FiSK (FiSK) 11,95652411,273684
FRIMODIG KYRKA (FK) 2,401311   
Kristdemokrater i Svenska kyrkan (kr) 5,13280212,223994
Miljöpartister i Svenska kyrkan (MPSK) 2,9716210,0620
Sverigedemokraterna (SD) 10,495724   

Röstredovisning

Valdeltagande:
2017: 25,73%
2013: 15,15%
Förändring valdeltagande: 10,58 procentenheter
Antal valdistrikt vars röster redovisats: 4 av 4
Antal röstberättigade: 21 657
Avgivna röster: 5 572
Giltiga röster: 5 454
Ogiltiga röster: 118

Fler rapporter
Vi använder cookies för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder cookies.