Här är du: Skip Navigation LinksValresultat - Kyrkofullmäktige

Slutgiltigt resultat för val till kyrkofullmäktige 2017: S:t Matteus församling

Röstfördelning

20172013 (Se val 2013)
Nomineringsgrupp%AntalMandat%AntalMandat
Arbetarepartiet - Socialdemokraterna (s) 27,79992732,917278
Borgerligt alternativ (BorgA) 21,99785530,426728
Centerpartiet (c) 11,7942136,971542
Fria liberaler i Svenska kyrkan FiSK (FiSK) 8,9131829,642132
Miljöpartister i Svenska kyrkan (MPSK) 4,541621   
Partipolitiskt obundna i Svenska kyrkan (posk) 18,63665520,054435
Sverigedemokraterna (SD) 6,362272   

Röstredovisning

Valdeltagande:
2017: 24,76%
2013: 14,74%
Förändring valdeltagande: 10,02 procentenheter
Antal valdistrikt vars röster redovisats: 2 av 2
Antal röstberättigade: 14 786
Avgivna röster: 3 661
Giltiga röster: 3 570
Ogiltiga röster: 91

Fler rapporter
Vi använder cookies för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder cookies.