Här är du: Skip Navigation LinksValresultat - Kyrkofullmäktige

Slutgiltigt resultat för val till kyrkofullmäktige 2017: Sollentuna församling

Andel röster i procent

2017
2013
13,85%

6,79%

1,38%

6,68%

Röstfördelning

20172013 (Se val 2013)
Nomineringsgrupp%AntalMandat%AntalMandat
Arbetarepartiet - Socialdemokraterna (s) 18,371394718,348648
Borgerligt alternativ (BorgA) 13,851051624,71116410
Centerpartiet (c) 6,7951534,712222
Fria liberaler i Svenska kyrkan FiSK (FiSK) 4,8937126,052852
FRIMODIG KYRKA (FK) 1,381050   
Partipolitiskt obundna i Svenska kyrkan (posk) 48,0336442046,19217619
Sverigedemokraterna (SD) 6,685073   

Röstredovisning

Valdeltagande:
2017: 25,12%
2013: 15,11%
Förändring valdeltagande: 10,01 procentenheter
Antal valdistrikt vars röster redovisats: 8 av 8
Antal röstberättigade: 30 615
Avgivna röster: 7 689
Giltiga röster: 7 587
Ogiltiga röster: 102

Fler rapporter
Vi använder cookies för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder cookies.