Här är du: Skip Navigation LinksValresultat - Kyrkofullmäktige

Slutgiltigt resultat för val till kyrkofullmäktige 2017: Huddinge pastorat

Andel röster i procent

2017
2013
12,89%

11,48%

2,06%

12,72%

Vänstern i Svenska Kyrkan (ViSK)
5,74%

Röstfördelning

20172013 (Se val 2013)
Nomineringsgrupp%AntalMandat%AntalMandat
Arbetarepartiet - Socialdemokraterna (s) 37,1229181335,34181212
Borgerligt alternativ (BorgA) 12,891013518,339406
Centerpartiet (c) 11,4890245,662902
Fria liberaler i Svenska kyrkan FiSK (FiSK) 8,3765838,604413
FRIMODIG KYRKA (FK) 2,061621   
Kristdemokrater i Svenska kyrkan (kr) 5,43427210,265264
Miljöpartister i Svenska kyrkan (MPSK) 4,1932918,134173
Sverigedemokraterna (SD) 12,72100048,784503
Vänstern i Svenska Kyrkan (ViSK) 5,7445124,902512

Röstredovisning

Valdeltagande:
2017: 19,40%
2013: 11,98%
Förändring valdeltagande: 7,42 procentenheter
Antal valdistrikt vars röster redovisats: 12 av 12
Antal röstberättigade: 41 518
Avgivna röster: 8 054
Giltiga röster: 7 860
Ogiltiga röster: 194

Fler rapporter
Vi använder cookies för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder cookies.