Här är du: Skip Navigation LinksValresultat - Kyrkofullmäktige

Slutgiltigt resultat för val till kyrkofullmäktige 2017: Västermalms församling

Andel röster i procent

2017
2013
21,67%

13,23%

1,70%

7,20%

Röstfördelning

20172013 (Se val 2013)
Nomineringsgrupp%AntalMandat%AntalMandat
Arbetarepartiet - Socialdemokraterna (s) 31,1726591126,3414699
Borgerligt alternativ (BorgA) 21,671849825,7114349
Centerpartiet (c) 13,23112954,662602
FRIMODIG KYRKA (FK) 1,701450   
Miljöpartister i Svenska kyrkan (MPSK) 5,26449210,856054
Partipolitiskt obundna i Svenska kyrkan (posk) 19,761686719,9411127
Sverigedemokraterna (SD) 7,2061425,312962

Röstredovisning

Valdeltagande:
2017: 24,89%
2013: 15,46%
Förändring valdeltagande: 9,43 procentenheter
Antal valdistrikt vars röster redovisats: 7 av 7
Antal röstberättigade: 35 303
Avgivna röster: 8 785
Giltiga röster: 8 531
Ogiltiga röster: 254

Fler rapporter
Vi använder cookies för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder cookies.