Här är du: Skip Navigation LinksValresultat - Kyrkofullmäktige

Slutgiltigt resultat för val till kyrkofullmäktige 2017: Sundbybergs församling

Röstfördelning

20172013 (Se val 2013)
Nomineringsgrupp%AntalMandat%AntalMandat
Arbetarepartiet - Socialdemokraterna (s) 41,9415601047,14105612
Borgerligt alternativ (BorgA) 9,87367217,864004
Centerpartiet (c) 7,5027926,741512
Fria liberaler i Svenska kyrkan FiSK (FiSK) 4,8418016,251402
Kristdemokrater i Svenska kyrkan (kr) 3,1511715,221171
Partipolitiskt obundna i Svenska kyrkan (posk) 22,04820610,092262
Sverigedemokraterna (SD) 10,6739736,701502

Röstredovisning

Valdeltagande:
2017: 20,21%
2013: 12,50%
Förändring valdeltagande: 7,71 procentenheter
Antal valdistrikt vars röster redovisats: 6 av 6
Antal röstberättigade: 18 819
Avgivna röster: 3 804
Giltiga röster: 3 720
Ogiltiga röster: 84

Fler rapporter
Vi använder cookies för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder cookies.