Här är du: Skip Navigation LinksValresultat - Kyrkofullmäktige

Slutgiltigt resultat för val till kyrkofullmäktige 2017: Järfälla församling

Röstfördelning

20172013 (Se val 2013)
Nomineringsgrupp%AntalMandat%AntalMandat
Arbetarepartiet - Socialdemokraterna (s) 33,7720271334,05122413
Borgerligt alternativ (BorgA) 12,13728517,506297
Centerpartiet (c) 8,3550134,121482
Fria liberaler i Svenska kyrkan FiSK (FiSK) 6,9541737,122563
Kristdemokrater i Svenska kyrkan (kr) 4,7228329,213314
Miljöpartister i Svenska kyrkan (MPSK) 3,2719615,732062
Partipolitiskt obundna i Svenska kyrkan (posk) 19,141149722,288018
Sverigedemokraterna (SD) 11,687015   

Röstredovisning

Valdeltagande:
2017: 19,75%
2013: 11,50%
Förändring valdeltagande: 8,25 procentenheter
Antal valdistrikt vars röster redovisats: 9 av 9
Antal röstberättigade: 30 691
Avgivna röster: 6 061
Giltiga röster: 6 002
Ogiltiga röster: 59

Fler rapporter
Vi använder cookies för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder cookies.