Här är du: Skip Navigation LinksValresultat - Kyrkofullmäktige

Slutgiltigt resultat för val till kyrkofullmäktige 2021: Linköpings domkyrkopastorat

Andel röster i procent

2021
2017
8,00%

7,58%

2,92%

Kulturbärarna i Linköpings domkyrkopastorat (KLd)
1,22%

5,49%

Röstfördelning

20212017 (Se val 2017)
Nomineringsgrupp%AntalMandat%AntalMandat
Arbetarepartiet - Socialdemokraterna (s) 23,912144829,60281211
Borgerligt alternativ (BorgA) 8,0071739,288823
Centerpartiet (c) 7,5868038,397973
Fria liberaler i Svenska kyrkan FiSK (FiSK) 3,4631016,376052
FRIMODIG KYRKA (FK) 2,9226213,563381
Kristdemokrater i Svenska kyrkan (kr) 2,4622113,633451
Kulturbärarna i Linköpings domkyrkopastorat (KLd) 1,221090   
Miljöpartister i Svenska kyrkan De Gröna (MPSKDG) 5,795192   
Partipolitiskt obundna i Svenska kyrkan (POSK) 30,6527491132,71310812
Sverigedemokraterna (SD) 5,4949226,466142
Vänstern i Svenska Kyrkan (ViSK) 8,537653   

Röstredovisning

Valdeltagande:
2021: 18,94%
2017: 19,10%
Förändring valdeltagande: -0,16 procentenheter
Antal valdistrikt vars röster redovisats: 14 av 14
Antal röstberättigade: 48 374
Avgivna röster: 9 163
Giltiga röster: 8 968
Ogiltiga röster: 195

Rapporter - valresultat


Vi använder cookies för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder cookies.