Här är du: Skip Navigation LinksValresultat - Kyrkofullmäktige

Slutgiltigt resultat för val till kyrkofullmäktige 2021: Österåkers pastorat

Andel röster i procent

2021
2017
14,24%

7,56%

LEVANDE KYRKA I ÖSTERÅKERS PASTORAT (LkiÖP)
10,53%

9,67%

Röstfördelning

20212017 (Se val 2017)
Nomineringsgrupp%AntalMandat%AntalMandat
Arbetarepartiet - Socialdemokraterna (s) 23,60986829,46107610
Borgerligt alternativ (BorgA) 14,24595515,695736
Centerpartiet (c) 7,5631638,513113
LEVANDE KYRKA I ÖSTERÅKERS PASTORAT (LkiÖP) 10,53440415,475656
Partipolitiskt obundna i Svenska kyrkan (POSK) 19,05796626,259599
Sverigedemokraterna (SD) 9,674043   
Vänstern i Svenska Kyrkan (ViSK) 4,6219322,791021
ÖPPEN KYRKA -- en kyrka för alla (ÖKA) 10,724484   

Röstredovisning

Valdeltagande:
2021: 18,04%
2017: 16,41%
Förändring valdeltagande: 1,63 procentenheter
Antal valdistrikt vars röster redovisats: 6 av 6
Antal röstberättigade: 23 575
Avgivna röster: 4 253
Giltiga röster: 4 178
Ogiltiga röster: 75

Rapporter - valresultat


Vi använder cookies för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder cookies.