Här är du: Skip Navigation LinksValresultat - Kyrkofullmäktige

Slutgiltigt resultat för val till kyrkofullmäktige 2021: Spånga-Kista församling

Andel röster i procent

2021
2017
14,78%

6,96%

7,33%

Röstfördelning

20212017 (Se val 2017)
Nomineringsgrupp%AntalMandat%AntalMandat
Arbetarepartiet - Socialdemokraterna (s) 32,52878832,79105210
Borgerligt alternativ (BorgA) 14,78399425,878307
Centerpartiet (c) 6,9618827,452392
Partipolitiskt obundna i Svenska kyrkan (POSK) 26,22708624,167757
Sverigedemokraterna (SD) 7,331982   
Vänstern i Svenska Kyrkan (ViSK) 12,1932939,663103

Röstredovisning

Valdeltagande:
2021: 20,93%
2017: 22,59%
Förändring valdeltagande: -1,66 procentenheter
Antal valdistrikt vars röster redovisats: 9 av 9
Antal röstberättigade: 13 266
Avgivna röster: 2 777
Giltiga röster: 2 700
Ogiltiga röster: 77

Rapporter - valresultat


Vi använder cookies för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder cookies.