Här är du: Skip Navigation LinksValresultat - Kyrkofullmäktige

Preliminärt resultat för val till kyrkofullmäktige 2021: Alingsås pastorat

Andel röster i procent

2021
2017
12,21%

2,61%

Glädjelistan i Alingsås pastorat (GLAPKS)
4,70%

Kyrkan i Hemsjö i Alingsås pastorat (KHAP)
9,57%

9,02%

Röstfördelning

20212017 (Se val 2017)
Nomineringsgrupp%AntalMandat%AntalMandat
Arbetarepartiet - Socialdemokraterna (s) 30,321160930,72120910
Borgerligt alternativ (BorgA) 12,21467416,466486
FRIMODIG KYRKA (FK) 2,6110013,131231
Glädjelistan i Alingsås pastorat (GLAPKS) 4,7018015,112012
Kyrkan i Hemsjö i Alingsås pastorat (KHAP) 9,5736638,283263
Partipolitiskt obundna i Svenska kyrkan (POSK) 31,5712081028,89113710
Sverigedemokraterna (SD) 9,0234537,422923

Röstredovisning

Valdeltagande:
2021: 22,39%
2017: 21,94%
Förändring valdeltagande: 0,45 procentenheter
Antal valdistrikt vars röster redovisats: 6 av 6
Antal röstberättigade: 17 554
Avgivna röster: 3 930
Giltiga röster: 3 826
Ogiltiga röster: 104

Rapporter - valresultat


Vi använder cookies för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder cookies.