Här är du: Skip Navigation LinksValresultat - Kyrkofullmäktige

Slutgiltigt resultat för val till kyrkofullmäktige 2017: Solna församling

Andel röster i procent

2017
2013
14,69%

8,96%

3,00%

FRISK i Solna församling (FRISK)
2,00%

8,60%

Röstfördelning

20172013 (Se val 2013)
Nomineringsgrupp%AntalMandat%AntalMandat
Arbetarepartiet - Socialdemokraterna (s) 33,7623631235,62148713
Borgerligt alternativ (BorgA) 14,691028522,639458
Centerpartiet (c) 8,9662735,632352
Fria liberaler i Svenska kyrkan FiSK (FiSK) 6,0342225,872452
FRIMODIG KYRKA (FK) 3,0021013,781581
FRISK i Solna församling (FRISK) 2,0014013,571491
Kristdemokrater i Svenska kyrkan (kr) 3,3423416,952902
Partipolitiskt obundna i Svenska kyrkan (posk) 19,621373715,956666
Sverigedemokraterna (SD) 8,606023   

Röstredovisning

Valdeltagande:
2017: 22,49%
2013: 13,05%
Förändring valdeltagande: 9,44 procentenheter
Antal valdistrikt vars röster redovisats: 9 av 9
Antal röstberättigade: 31 703
Avgivna röster: 7 131
Giltiga röster: 6 999
Ogiltiga röster: 132

Fler rapporter
Vi använder cookies för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder cookies.