Här är du: Skip Navigation LinksValresultat - Kyrkofullmäktige

Preliminärt resultat för val till kyrkofullmäktige 2017: Huddinge pastorat

Andel röster i procent

2017
2013
12,77%

11,49%

2,09%

12,59%

Vänstern i Svenska Kyrkan (ViSK)
5,47%

Röstfördelning

20172013 (Se val 2013)
Nomineringsgrupp%AntalMandat%AntalMandat
Arbetarepartiet - Socialdemokraterna (s) 37,6427031335,34181212
Borgerligt alternativ (BorgA) 12,77917518,339406
Centerpartiet (c) 11,4982545,662902
Fria liberaler i Svenska kyrkan FiSK (FiSK) 8,4060338,604413
FRIMODIG KYRKA (FK) 2,091501   
Kristdemokrater i Svenska kyrkan (kr) 5,43390210,265264
Miljöpartister i Svenska kyrkan (MPSK) 4,1429718,134173
Sverigedemokraterna (SD) 12,5990448,784503
Vänstern i Svenska Kyrkan (ViSK) 5,4739324,902512

Röstredovisning

Valdeltagande:
2017: 17,71%
2013: 11,98%
Förändring valdeltagande: 5,73%
Antal valdistrikt vars röster redovisats: 12 av 12
Antal röstberättigade: 41 517
Avgivna röster: 7 352
Giltiga röster: 7 182
Ogiltiga röster: 170

Fler rapporter
Vi använder cookies för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder cookies.