Här är du: Skip Navigation LinksValresultat - Stiftsfullmäktige

Slutgiltigt resultat för val till stiftsfullmäktige 2009: Uppsala stift

Röstfördelning

20092005 (Se val 2005)
Nomineringsgrupp%AntalMandat%AntalMandat
Arbetarepartiet - Socialdemokraterna 28,01158692531,801971124
Centerpartiet 17,3298101319,251193215
Folkpartister i Svenska kyrkan 5,57315746,7741935
FRIMODIG KYRKA 4,25240532,0512702
Kristdemokrater i Svenska kyrkan 5,52313044,2526343
Miljöpartister i Svenska kyrkan 3,63205423,0018572
Moderata Samlingspartiet 12,407023915,03931611
Partipolitiskt obundna i Svenska kyrkan 14,7183361016,151001212
Sverigedemokraterna 3,28186121,6910501
Vänstern i Svenska Kyrkan 2,0711701   
ÖPPEN KYRKA -- en kyrka för alla 3,2418372   

Röstredovisning

Valdeltagande:
2009: 12,5%
2005: 13,5%
Förändring valdeltagande: -1%
Antal valdistrikt vars röster redovisats: 201 av 201
Antal röstberättigade: 462 861
Avgivna röster: 57 975
Giltiga röster: 56 652
Ogiltiga röster: 1 323

Rapporter - valresultat

  Fler rapporter