Här är du: Skip Navigation LinksValresultat - Kyrkomöte

Slutgiltigt resultat för val till kyrkomöte 2009

Röstfördelning

20092005 (Se val 2005)
Nomineringsgrupp%AntalMandat%AntalMandat
Arbetarepartiet - Socialdemokraterna 28,321862347127,9319095571
Centerpartiet 13,78906203416,3311168641
Folkpartister i Svenska kyrkan 5,2634580135,954068715
FRIMODIG KYRKA 5,0833425132,88197017
Kristdemokrater i Svenska kyrkan 6,9945991186,674557817
Kyrklig samverkan i Visby stift 0,17109010,2214871
Miljöpartister i Svenska kyrkan 3,162076481,66113404
Moderata Samlingspartiet 16,181063834117,8312191445
Partipolitiskt obundna i Svenska kyrkan 13,16865673313,649327734
Skanör Falsterbo Kyrkans Väl 0,084990   
SPI Seniorpartiet 0,44287210,5537821
Sverigedemokraterna 2,861881571,74118774
Vänstern i Svenska Kyrkan 1,25821831,1377593
ÖPPEN KYRKA -- en kyrka för alla 3,282156882,91199247

Röstredovisning

Valdeltagande:
2009: 11,9%
2005: 12,0%
Förändring valdeltagande: -0,1%
Antal valdistrikt vars röster redovisats: 2327 av 2327
Antal röstberättigade: 5 658 143
Avgivna röster: 671 712
Giltiga röster: 657 626
Ogiltiga röster: 14 086

Rapporter - valresultat

  Fler rapporter