Här är du: Skip Navigation LinksValresultat - Församling

Slutgiltigt resultat för val till kyrkofullmäktige 2009: Adolf Fredriks församling

Resultat för hela valet Resultat valkretsar Valda ledamöter

Andel röster i procent

2009
2005
För Kyrkomusiken i Adolf Fredriks församling
20,55%

Röstfördelning

20092005 (Se val 2005)
Nomineringsgrupp%AntalMandat%AntalMandat
Arbetarepartiet - Socialdemokraterna 17,22119313,97943
Centerpartiet 2,89200   
För Kyrkomusiken i Adolf Fredriks församling 20,55142427,041825
Kristdemokrater i Svenska kyrkan 5,213616,98471
Moderata Samlingspartiet 27,21188624,961685
Partipolitiskt obundna i Svenska kyrkan 26,92186527,041825

Röstredovisning

Valdeltagande:
2009: 16,1%
2005: 15,1%
Förändring valdeltagande: 1%
Antal valdistrikt vars röster redovisats: 1 av 1
Antal röstberättigade: 4 378
Avgivna röster: 703
Giltiga röster: 691
Ogiltiga röster: 12

  Fler rapporter