Här är du: Skip Navigation LinksValresultat - Kyrkomöte

Slutgiltigt resultat för val till kyrkomöte 2005

Andel röster i procent

2005
2001
16,33%

Elävä seurakunta -- Levande församling
0,06%

GABRIEL
0,49%

Kyrklig samverkan i Visby stift
0,22%

ÖPPEN KYRKA -- en kyrka för alla
2,91%

Röstfördelning

20052001 (Se val 2001)
Nomineringsgrupp%AntalMandat%AntalMandat
Arbetarepartiet - Socialdemokraterna 27,931909557129,4024617274
Centerpartiet 16,331116864117,2714460043
Elävä seurakunta -- Levande församling 0,063960   
Folkpartister i Svenska kyrkan 5,9540687155,794847115
FRIMODIG KYRKA 2,88197017   
GABRIEL 0,49337610,3025521
Kristdemokrater i Svenska kyrkan 6,6745578179,457916324
Kyrklig samverkan i Visby stift 0,22148710,2117651
Miljöpartister i Svenska kyrkan 1,66113404   
Moderata Samlingspartiet 17,831219144518,9115832648
Partipolitiskt obundna i Svenska kyrkan 13,64932773414,3712030836
SPI Seniorpartiet 0,5537821   
Sverigedemokraterna 1,741187740,8369222
Vänstern i Svenska Kyrkan 1,13775931,76147094
ÖPPEN KYRKA -- en kyrka för alla 2,911992471,33111293

Röstredovisning

Valdeltagande:
2005: 12,0%
2001: 14,2%
Förändring valdeltagande: -2,2%
Antal valdistrikt vars röster redovisats: 2639 av 2639
Antal röstberättigade: 5 787 093
Avgivna röster: 696 476
Giltiga röster: 683 739
Ogiltiga röster: 12 737

Rapporter - valresultat

  Fler rapporter