Här är du: Skip Navigation LinksValresultat - Stiftsfullmäktige

Preliminärt resultat för val till stiftsfullmäktige 2017: Strängnäs stift

Andel röster i procent

2017
2013
7,85%

13,83%

2,65%

9,70%

Vänstern i Svenska Kyrkan (ViSK)
3,89%

Röstfördelning

20172013 (Se val 2013)
Nomineringsgrupp%AntalMandat%AntalMandat
Arbetarepartiet - Socialdemokraterna (s) 32,65185442231,931236720
Borgerligt alternativ (BorgA) 7,854459412,7249268
Centerpartiet (c) 13,837855911,4644387
Fria liberaler i Svenska kyrkan FiSK (FiSK) 1,82103512,479561
FRIMODIG KYRKA (FK) 2,65150722,6410242
Kristdemokrater i Svenska kyrkan (kr) 2,24127214,7818523
Miljöpartister i Svenska kyrkan (MPSK) 2,28129513,8715012
Partipolitiskt obundna i Svenska kyrkan (posk) 18,66105991117,67684511
Sverigedemokraterna (SD) 9,70550955,8422643
Vänstern i Svenska Kyrkan (ViSK) 3,89221123,0911982
ÖPPEN KYRKA -- en kyrka för alla (ÖKA) 4,42251133,5213652

Röstredovisning

Valdeltagande:
2017: 18,06%
2013: 11,68%
Förändring valdeltagande: 6,38%
Antal valdistrikt vars röster redovisats: 138 av 138
Antal röstberättigade: 319 536
Avgivna röster: 57 691
Giltiga röster: 56 797
Ogiltiga röster: 894

Rapporter - valresultat

Fler rapporter

Vi använder cookies för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder cookies.