Här är du: Skip Navigation LinksValresultat - Stiftsfullmäktige

Preliminärt resultat för val till stiftsfullmäktige 2017: Stockholms stift

Andel röster i procent

2017
2013
14,57%

8,99%

Fria liberaler i Svenska kyrkan FiSK (FiSK)
5,37%

1,83%

0,90%

8,21%

Vänstern i Svenska Kyrkan (ViSK)
6,70%

Röstfördelning

20172013 (Se val 2013)
Nomineringsgrupp%AntalMandat%AntalMandat
Arbetarepartiet - Socialdemokraterna (s) 28,79527392726,563125926
Borgerligt alternativ (BorgA) 14,57266861221,962583723
Centerpartiet (c) 8,991646683,7644253
Fria liberaler i Svenska kyrkan FiSK (FiSK) 5,37983554,7555894
FRIMODIG KYRKA (FK) 1,83335121,9823302
Gröna Kristna (Gk) 0,9016451   
Kristdemokrater i Svenska kyrkan (kr) 2,80513524,7555934
Miljöpartister i Svenska kyrkan (MPSK) 2,89529927,8191936
Partipolitiskt obundna i Svenska kyrkan (posk) 16,33299061712,361454111
Sverigedemokraterna (SD) 8,211504675,2061244
Vänstern i Svenska Kyrkan (ViSK) 6,701227266,9481666
ÖPPEN KYRKA -- en kyrka för alla (ÖKA) 2,61478322,4028192

Röstredovisning

Valdeltagande:
2017: 21,37%
2013: 13,32%
Förändring valdeltagande: 8,05%
Antal valdistrikt vars röster redovisats: 244 av 244
Antal röstberättigade: 866 155
Avgivna röster: 185 100
Giltiga röster: 183 163
Ogiltiga röster: 1 937

Rapporter - valresultat

Fler rapporter

Vi använder cookies för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder cookies.