Här är du: Skip Navigation LinksValresultat - Stiftsfullmäktige

Preliminärt resultat för val till stiftsfullmäktige 2017: Lunds stift

Andel röster i procent

2017
2013
11,73%

12,79%

4,77%

Församlingsgemenskap i Lunds stift (FgiLS)
0,06%

14,71%

Trygghetspartiet i Svenska kyrkan (TP)
0,36%

Vänstern i Svenska Kyrkan (ViSK)
4,11%

Röstfördelning

20172013 (Se val 2013)
Nomineringsgrupp%AntalMandat%AntalMandat
Arbetarepartiet - Socialdemokraterna (s) 25,92304301726,892537918
Borgerligt alternativ (BorgA) 11,7313774815,451458110
Centerpartiet (c) 12,7915019811,42107837
Fria liberaler i Svenska kyrkan FiSK (FiSK) 1,60188412,4923532
FRIMODIG KYRKA (FK) 4,77559835,4851694
Församlingsgemenskap i Lunds stift (FgiLS) 0,06710   
Kristdemokrater i Svenska kyrkan (kr) 2,59304623,6634552
Miljöpartister i Svenska kyrkan (MPSK) 2,07243014,7244533
Partipolitiskt obundna i Svenska kyrkan (posk) 14,1316583912,16114788
Sverigedemokraterna (SD) 14,71172651010,65100507
Trygghetspartiet i Svenska kyrkan (TP) 0,3642101,5214311
Vänstern i Svenska Kyrkan (ViSK) 4,1148233   
ÖPPEN KYRKA -- en kyrka för alla (ÖKA) 5,15604135,0447583

Röstredovisning

Valdeltagande:
2017: 16,14%
2013: 12,38%
Förändring valdeltagande: 3,76%
Antal valdistrikt vars röster redovisats: 241 av 241
Antal röstberättigade: 741 823
Avgivna röster: 119 750
Giltiga röster: 117 385
Ogiltiga röster: 2 365

Rapporter - valresultat

Fler rapporter

Vi använder cookies för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder cookies.