Här är du: Skip Navigation LinksValresultat - Stiftsfullmäktige

Slutgiltigt resultat för val till stiftsfullmäktige 2013: Stockholms stift

Röstfördelning

20132009 (Se val 2009)
Nomineringsgrupp%AntalMandat%AntalMandat
Arbetarepartiet - Socialdemokraterna 26,56312592622,772419621
Borgerligt alternativ 21,96258372327,622934827
Centerpartiet 3,76442533,6738953
Fria liberaler i Svenska kyrkan FiSK 4,75558948,8594088
FRIMODIG KYRKA 1,98233022,3424892
Gröna Kristna i Stockholms stift 0,8499100,525510
Kristdemokrater i Svenska kyrkan 4,75559348,7793148
Kyrkans Bästa i Stockholms stift 0,6981101,2613351
Miljöpartister i Svenska kyrkan 7,81919364,6949854
Partipolitiskt obundna i Svenska kyrkan 12,36145411110,981167110
Sverigedemokraterna 5,20612442,5727322
Vänstern i Svenska Kyrkan 6,94816663,6238423
ÖPPEN KYRKA -- en kyrka för alla 2,40281922,2323662

Röstredovisning

Valdeltagande:
2013: 13,3%
2009: 11,9%
Förändring valdeltagande: 1,4%
Antal valdistrikt vars röster redovisats: 249 av 249
Antal röstberättigade: 896 214
Avgivna röster: 119 394
Giltiga röster: 117 678
Ogiltiga röster: 1 716

Rapporter - valresultat

Fler rapporter